Esimene samm – enne kui ostustad

Kui sa oled ülesleidnud selle artikli, siis oled sa esimese sammu õiges suunas teinud.

Mis edasi? Loe põhjalikult tõututvustusi ja veendu, kas alaska malamuut on just õige koer sinule ja su perele.

Pea meeles, et …

  1. … kõik kutsikad on väga armsad, aga ära unusta, et õige pea kasvavad neist võimsad koerad, kes kaaluvad 35-45 kilo ja on see juures täis energiat ning isemõtlemist.
  2. … kutsika koju toomine tähendab vastutust järgmiseks 12-15 aastaks.
  3. … alaska malamuut on väga sõbralik koer, kel puudub valveinstinkt ja kes on võõraste suhtes äärmiselt usaldav (kui kasvataja räägib sulle midagi muud, siis peaks see tegema su väga tähelepanelikuks).
  4. … alaska malamuut vajab palju liikumist ja aktiivset tegelemist ning oma perekonna seltsi, see pole koer, kes aianurka unustada ja veel vähem ketti panna.
  5. … mõned alaska malamuudid kipuvad kaevama, närima, igavusest ulguma, põgenema kui silmapiiril on midagi huvitavamat jne.
  6. … alaska malamuut vajab koerakindlat aeda või aedikut.
  7. … koera peale kulub ca 1000 kr kuus (kvaliteetne toit, hooldusvahendid, parasiiditõrje, koolitus, arsti visiidid, varustus jne.)
  8. … ühendust võiks võtta ka mitmete erinevate kasvatajatega ja nendelt tõu kohta uurida ning vaatama minna erinevaid koeri (kasvatajate juurde koju, näitustele, võistlustele jne.)

Aruta ülaltoodud punktid läbi kogu perekonnaga!

Teine samm – kasvataja

Kui sa oled kindel, et alaska malamuut on sobiv kaaslane sinu perele, siis peaksid sa järgmisena valima omale kasvataja, kellelt kutsikas võtta. Siin juures tuleb kasuks näituste, võistluste ja ürituste külastamine, et näha erinevate kasvatajate koeri ja kasvandikke käitumas võõras keskonnas. Samuti võimaldab see aimu saada kui varieeruvad võivad olla alaska malmuudid oma välimikult ja iseloomult.

Kasvatajate nimekirja ning info sündinud ja planeeritud pesakondade kohta leiad ka vasakult menüüst.

Korralik kasvataja:

  1. kutsub sind meeleldi tutvuma oma koerte ja kenneliga, seda ka siis kui tal parasjagu kutsikaid pole. Esmakordsed kohtumised mujal (näiteks bensiinijaamades) kutsika müümise eesmärgiga on kindel ohumärk.
  2. võiks kuulda AML’i või muusse tõuorganisatsiooni.
  3. võtab osa oma koertega näitustest või/ja võistlustest.
  4. arutab sinuga läbi alaska malamuutide head ja vead.
  5. räägib sulle tõus esinevatest pärilikest haigustest.
  6. tunneb huvi ka edaspidi oma kasvandiku käekäigu vastu.
  7. loovutab kustikad vähemalt 7-8 nädala vanuselt.
  8. ei paarita oma koeri pelgalt raha teenimiseks, samuti ei põhjenda ta seda müüdiga, et igal emasel peab olema pesakond või et tema lapsed saavad siis sündimise imet näha.
  9. ei müü tõutunnistuseta koeri. Alaska malamuut, kel pole tõutunnistust (ehk pabereid) ei ole alaska malamuut. Tõutunnistuse saab Eesti Kennelliidus vormistada ainult kasvataja kutsikate kuuenda elukuuni.
  10. on sinu mentor kogu koera eluea – vali kasvataja, keda usaldad ja kellega on meeldiv suhelda. Kindlasti on mõtet vaeva näha hea ja sulle sobiva kasvataja otsimisega, sest tema on sinu tugi järgnevatel aastatel.

Uuri miks on kasvataja oma koera paaritanud.

  1. Kas ta on veendunud, et tema koeral on piisavalt häid omadusi, mida oma järglastele pärandada?
  2. Kas koeral on näitusehindeid ja -tulemusi? Kas koer on läbinud mingeid tõukatseid ja koolitusi?
  3. Palu kasvatajal kirjeldada, milliseid kutsikaid ta ootab. Millised on emase ja isase koera head ja mitte nii head küljed ja miks ta just need isendid pandi kokku?
  4. Palu näha mõlemate näituste kirjelduslehti, -tulemusi ja terviseuuringuid (Eestis tehtud ametlike terviseuuringute tulemused peaksid olema EKLi logoga ametlikel blankettidel). Kasvataja peaks suutma ka adekvaatselt seletama, mis need tähendavad.
  5. Küsi kindlasti tema koerte iseloomu kohta.

Kolmas samm- kutsika ost

Enne kui sa ostad kutsika peaksid sa vähemalt korra käima pesakonnaga (või mitmega) tutvumas. Kasvataja näitab sulle kutsika ema, võimalusel ka teisi sugulasi – jälgides neid on sul võimalik aimu saada kutsikate tulevasest temperamendist ja välimikust. Vaata üle pesakonna pidamistingimused. Kui sulle tundub midagi kahtlane olevat, siis võid sa oma ostusoovist taganeda, pesakonna külastamine ei tähenda veel kohustust kutsikas võtta. Ära tasu ettemaksu (broneeringu tasu) enne kui oled kutsikaid näinud ja oled veendunud, et võtad kutsika just sellest pesakonnast.

Kustika saad sa koju viia vähemalt 7-8 nädalaselt, varasem kutsikate lahutamine emast on vastutustundetu, ülempiiri, millal kutsikat võtta, pole.

Kindlasti maini kasvatajale, kas sa soovid koera aretuseks, näitusteks, veospordiks või lihtsalt heaks sõbraks (iga koer ei sobi aretuseks, teades millised plaanid sul on, oskab kasvataja valida sulle sobiva kutsika).

Tähtsad asjad, mis kaasnevad ostuga:

  1. Tõutunnistus. Kõik pesakonna kutsikad peavad saama tõutunnistused. Tõutunnistuse saad sa kutsikaga kaasa, juhul kui mingitel põhjustel pole kasvatajal võimalik tõutunnistust kohe anda (mõnikord läheb paberite korda ajamisega rohkem aega), siis tuleb tõutunnistuse kätte saamise aeg ja viis märkida ostu-müügi lepingusse. Paljud kasvatajad pakuvad võimalust koer järelmaksuga osta, sel juhul saab tõutunnistuse kätte peale viimase osamakse tasumist.
  2. Kui ostad kutsika välismaalt, siis jälgi, et kustikal oleks FCI tõutunnistus.
  3. Ostu-müügi leping. Leping vormistatakse kahes eksemplaris, millest üks jääb kasvatajale, teise saab ostja. Loe leping rahulikult läbi, enne kui allkirjastad selle. Mida põhjalikum leping, seda vähem on edaspidiseid vaidlusi – eriti tähtis, kui kutsikas müüakse järelmaksuga või mingite lisatingimustega.
  4. Tervisepass (või EU lemmikloomade pass). Sinna on kantud kutsikale tehtud vaktsiinid.
  5. Kutsikale peaksid loovutushetkeks olema tehtud järgmised protseduurid: ussikuurid, eakohased vaktsiinid, märgistus (kiip või tätoveering).
  6. Tihti annab kasvataja oma kutsikatele kaasa esimeste nädalate toidu, mõne mänguasja, teki (millel on tuttav pesalõhn) jne.

Kui mis iganes põhjusel pole sul võimalik kutsikat pidada, siis võtab kohusetundlik kasvataja kasvandiku tagasi või aitab talle uut kodu otsida.

Juhul kui sul tekib küsimusi või vajad sa nõu, võid sa alati pöörduda AML’i poole – üritame sind igati aidata.

Marika Proover
(edaspidine avaldamine ainult autori loal)